Motorola Krzr, Rizr a Razr Maxx
Preview - Po úspěšné řadě Razr V3, oblázku Pebl a ultratenkých telefonů klasické konstrukce Slvr přichází americká Motorola s ještě pikantnějším pojmenováním pro své modely nové generace mobilních přístrojů. Co se skrývá pod rouškou netypických modelových označení vám poodkryjeme v následujícím představení.
50 miliónů, to je číslo, přes které se přehoupl počet prodaných véček Motoroly Razr V3 od roku 2004, tehdy výrobce také začal psát historii tenkých telefonů. S jídlem roste chuť, a americký koncern nezapomíná pod kotlík s vroucí vodou přikládat další polínka, tím opravdu velkým polínkem se stane nová generace představených mobilních přístrojů. V Chicagu bylo prezentováno celkem sedm novinek, významné kontrakty ale též například koncept Mobilita bez hranic pro uživatele. Třešničkou na dortu je pak nový, možná trochu sebevědomý cíl Motoroly, prodat rovného půl milionu přístrojů této řady.
"Už ve chvíli, kdy dosáhneme jednoho úspěchu, pracujeme na dalším. A telefony Motokrzr a Motorizr tvoří další přelom v naší snaze nabídnout uživatelům kvalitní design i nové funkce, které dokáží skvěle užít," uvedl Ron Garriques, prezident divize mobilních zařízení společnosti Motorola.
Skleněné kouzlo Motoroly Krzr
Motorola se prostě od svých "pádel" nechce odloučit a za každou cenu propaguje americké rozměry. Široké americké silnice, nezvykle velká osobní americká auta, velké americké domy, nyní velké americké telefony. Co na tom, že přední evropští a asijští výrobci mobilních telefonů se snaží veškeré funkce vtěsnat co možná do nejmenší krabičky, Motorola si razí svou cestu. Nový Krzr je oproti Razru nudle, jeho tělesné parametry 103 x 42 x 16 mm se opírají o véčkovou konstrukci, která upozorní hlavně co do výšky. Véčko s gramáží 102 gramů nebude patřit zrovna mezi ty nejlehčí z nejlehčích.

Motorola Krzrvětší obrázekZdroj: Aktuálně.cz
Sametově matný povrch na spodní straně mobilního telefonu je v zápětí vystřídán lesklým protikladem, podle výrobce se na tvorbě čelní části přístroje významně podílel hořčík, leštěný chrom a tvrzené sklo. Ti kdo znají "Čokoládu" ze stáje LG či Samsung SGH - E900, asi také vědí, že lesklé povrchy jsou atraktivní pouze tehdy, máte-li hadřík stále po ruce. Podobnost z Razrem V3 nelze přehlédnout, napoví hlavně vzhled po rozevření telefonu, kde je zachována základní "leptající" idea.
Funkční arzenál nabídne fotoaparát o rozlišení 2 Mpx s osminásobným digitálním přiblížením, podporu stereo profilu pro Bluetooth sluchátka, možnost přehrávat hudbu z paměťových karet microSD o kapacitě až 1 GB, ale překvapivě se šetří na displejích. Ten vnější pracuje na pasivní technologii CSTN zobrazující maximálně 65 tisíc barev při rozlišení 96 x 80 pixelů, vnitřní zobrazovací plocha oplývá zažitým rozlišením 176 x 220 pixelů při podpoře 262 tisíc barev a TFT.
Použité datové standardy tvoří u GSM verze telefonu GPRS, EDGE - obojí třídy 12, u CDMA verze jej doplňuje ještě o tuto technologii, pro úplnost dodáváme, že CDMA verze je označována jako Krzr K1. Cena Motokrzr nebyla zatím výrobcem zveřejněna, nicméně při porovnání s konkurencí se dá očekávat hodnota určitě vyšší než 8 000 Kč, pro náš trh bude určena v závěrečném kvartálu letošního roku.
Motorola Rizr je počestný slider
Model Motorizr je tak trochu kopií předchozího přístroje, funkčně prakticky totožný z Krzrem. Jeho hlavní kouzlo vychází s odlišné konstrukce, kovového povrchu a leptané klávesnice, v jeho případě se navíc skloňuje termín první vysouvací žiletka. Neoficiálně uvedené rozměry 106 x 46 x 16 mm vypovídají o objemnějších tvarech, v jejich neprospěch mluví též gramáž 115 gramů.

Motorola Rizrvětší obrázekZdroj: Aktuálně.cz
Dvoumegapixelovým fotoaparátem budete moci, stejně jako v případě Krzru, pořizovat videosekvence ve formátu MPEG4, nápomocna vám ale bude protentokrát výkonná svítivá dioda pro případ zachycení scény v podmínkách trpících nedostatkem světla. Nafocené snímky dostane do interní 20 MB paměti, kterou ovšem trumfnete celkem jednoduše paměťovými kartami microSD.
U datových profilů počítejte též s postarším GPRS, rychlejším EDGE, byť o dvě třídy níž. S infraportem se tradičně u Motoroly nepočítá, vystačit by jste si měli tedy s přítomností Bluetooth nebo miniUSB konektorem, shodně s Krzrem. Těšit se můžeme na rudé, černé a modré provedení vysouváku Rizru.
I zde při cenové otázce byl výrobce skrovný na slovo, nicméně z neoficiálních informací bude cena s největší pravděpodobností olizovat hranici 9 000 korun.
Následovníkem Razru V3x je Razr Maxx
Ovšem to nejatraktivnější z pohledu funkcí teprve přichází pod význačným přídomkem Motorazr Maxx, tedy u tohoto telefonu véčkové konstrukce hledejme maximum funkcí a zajímavých technologií, jaké jsou dnes k vidění například u konkurenčních, špičkově vybavených, mobilních telefonů. Pro hlavní předlohu nemuseli designéři daleko chodit, stala se jim Motorola Razr V3x. Její nedostatky dotáhli do zdárného konce, nevyřešené záhady rozluštili a doplnili již tak bohatou funkční nabídku o pestřejší multimediální i datové vyžití.

Motorola Razr Maxxvětší obrázekZdroj: Aktuálně.cz
Povědomý vám bude tak jistě výborně ostrý TFT QVGA (240 x 320 pixelů) displej vyznačující se barevností 262 000 barev, dvoumegapixel s znamenitým makrem či sítě třetí generace UMTS. K těmto pozitivním vlastnostem nově přibývá pro datové spotřebitele vysokorychlostní datový standard HSDPA a z multimediální zábavy k nám promlouvá do duše asi nejvíce inovovaný hudební přehrávač (Midi, MP3, AAC, AAC+, stereofonní Bluetooth profil). Za zmínku stojí též vnější displej zobrazující 65 tisíc barev při obrazovém rozlišení 120 x 160 pixelů.
O tom, že se evoluce neodehrávala jen uvnitř telefonu, se nás budou snažit přesvědčit rozměry (104 x 53 x 15 mm při 105 gramech) nebo povrchová úprava přístroje. Zvláště na horním křídle véčka si můžete povšimnout použití dotykových, senzorových tlačítek, jinak tyrkysově podsvíceného okolí vnějšího displeje a prvků vnitřní klávesnice.
K sítím GSM (850/900/1 800/1 900 MHz), UMTS přibyla tedy datová technologie HSDPA a zůstal nejpoužívanější základ GRPS s vylepšeným EDGE ve třídách 10. Vestavěnou kapacitou paměti by vás mělo provázet 50 volných MB, které snadno navýšíte díky slotu pro paměťové karty microSD (maximální kapacita karet, s kterými tento přístroj pracuje je až 2GB), migrace dat bude zajišťována miniUSB konektorem nebo Bluetooth.
Zdroj: Aktuálně.cz