Jak funguje internet
Komunikace na internetu je založena na výměně dat mezi dvěma počítači. Jedním z nich je právě tento Váš počítač a tím druhým je většinou server, na kterém jsou uloženy požadované informace. Komunikace mezi těmito počítači je však v technickém pozadí sítě zajišťována ještě prostřednictvím určitého množství dalších počítačů, které jsou na trase mezi Vaším a cílovým počítačem. Počet těchto tras se neustále mění podle toho, jak se jednotlivé počítače připojují a odpojují, zejména dle okamžité rychlosti a propustnosti dané trasy. Z důvodů proměnlivosti přenosových tras je přenášený soubor rozdělen na několik částí, tzv. paketů. Každý tento paket může putovat internetem zcela jinou trasou, a proto je jeho součástí informace o adrese odesílatele a příjemce, dále údaje označující bezchybnost dat a samozřejmě nechybí pořadové číslo paketu, díky němuž se dá ve finále původní soubor znovu poskládat do výchozí podoby, protože jednotlivé pakety jsou doručovány v různém pořadí.
JAK FUNGUJE INTERNET V PRAXI
Příklad při připojení pomocí tel. linky
1. Ve svém prohlížeči zadáte např. adresu www.microsoft.com a stisknete ENTER. Váš počítač připraví data k odeslání do sítě, které obsahují informaci, že požadujete zobrazit úvodní stránku ze serveru www.microsoft.com.
2. Protokol TCP/IP na Vašem počítači rozdělí tyto data na jednotlivé pakety a doplní je potřebnými informacemi.
3. Dojde k odeslání dat pomocí modemu a telefonní linky na server Vašeho připojovatele internetu. Tento server po zjištění údajů o adresátovi dat určí další nejvhodnější trasy a předá pakety dalším serverům na těchto trasách. Tento proces se opakuje, až do okamžiku, kdy jsou data doručena v tomto případě serveru www.microsoft.com. Protokol TCP/IP na tomto serveru zkontroluje úplnost doručených paketů a sestaví z nich původní podobu dat.
4. Nyní se celý proces opakuje, ale nyní opačným směrem. Připraví se k odeslání požadovaná data, protokol TCP/IP je rozdělí na jednotlivé pakety a doplní je o potřebné informace. Dojde k odeslání dat do sítě na první DNS server, který opět určí další trasy putování dat. Toto se opět opakuje až do okamžiku doručení paketů na server Vašeho připojovatele a následného předání dál, přes tel. linku a modem do Vašeho počítače.
5. Váš počítač následně pomocí protokolu TCP/IP z doručených paketů sestaví původní podobu dat a okamžitě začne zobrazovat stránku na obrazovce.
Tím je tento postup putování dat ukončen.
Pro ty z Vás, které zajímá trasa putování dat k určitému serveru existuje na Vašem počítači malý prográmek s názvem TRACERT.EXE, který Vám zobrazí trasu dat. (Zkuste si to, je to zajímavé)
Jak na to? (postup pro prostředí Microsoft Windows)
1. neukončujte spojení k internetu a spuste na Vašem počítači
příkazový řádek MS-DOS.
(najdete jej pomocí nabídky START»programy»příkazový řádek)
2. zobrazí se Vám černá obrazovka a nyní napište tracert a adresu, pro kterou chcete zjistit trasu, např. tracert www.microsoft.com a stlačte ENTER.
3. nyní Vám počítač začně zobrazovat uzly, přes které putují Vaše data k cílovému serveru a přenosový čas v ms.
4. vyzkoušejte si i některou adresu s příponou CZ (např. www.telecom.cz) a uvidíte, zda náhodou data k tomuto serveru "neoběhnou" půlku světa než dorazí zpět do ČR.
5. pro ukončení příkazového řádku napište exit a stiskněte ENTER.
S tímto příkladem je jistě na místě zmínit
tzv. PEERING
PEERING je vzájemné propojení většiny českých poskytovatelů internetu, které zajistí, že v případě, když požadujete data od serveru, který je připojen k síti těchto poskytovatelů, bude přenos podstatně rychlejší, protože se vyloučí putování dat mimo sítě v ČR. Námi nabízená služba Internet OnLine samozřejmě do peeringu připojena.
V České republice bylo 30.8.1996 ustanoveno sdružení, které bylo pojmenováno NIX podle anglického názvu Neutral internet eXchange, do kterého jsou přijímani poskytovatelé po splnění podmínek tohoto sdružení a po souhlasu většiny současných členů tohoto sdružení.
Více informací o peeringu v ČR se dozvíte na adrese: www.nix.cz
Servery, na kterých nabízíme webhosting, patří do sítě českých informačních serverů Czechia, a jsou připojeny k uzlu NIXu linkou s přenosovou rychlostí plných 100 Mbs což dnes představuje nejrychlejší spojení v ČR.
Ilustrační schéma peeringového uzlu NIXu v ČR